تبلیغات در فضای مجازی

در کل به تمامی مجموعه فعالیت هایی که در آن از ابزارهای دیجیتال همانند: پیامک، ایمیل، سایت و یا … برای تبلیغات در فضای مجازی بازاریابی و فروش و تبلیغات یک یا چند محصول و مجموعه خدمات عرضه می شود، دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی اینترنتی گفته می شود. می توان گفت یکی از دلایل شلوغی و هدفمند بودن فضای اینترنتی، این است که محیط و امکانات فضای اینترنت، جاذبه های خاص و منحصر به فرد خود را دارد. از دیگر مزایای فضای مجازی، متنوع بودن محتوای آن بوده که بسیار چشمگیر است و این نکته باعث ایجاد و رشد انواع کسب و کار در محیط اینترنتی می شود و زمینه های متنوعی را برای ایجاد بازاریابی و تبلیغات، فرا خواهد ساخت.

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی اینترنتی

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی اینترنتی باعث افزایش محبوبیت، رشد و ارتقاع انواع کسب و کار در شبکه های اجتماعی همانند: فیسبوک، تلگرام، اینستاگرام، تویتر و… می شود به دلیلی که روزانه میلیون ها نفر یا شاید بیشتر، در این شبکه ها شروع به فعالیت می کنند و می توان، کسب و کارها را از این طریق به دیگران معرفی و تبلیغ کرد.
یکی دیگر از این نمونه خدمات، بررسی و مدیریت کامل و صفر تا صد پیج های کاری گوناگون در تلگرام و به خصوص در اینستاگرام می شود.

مدیران فعال در حیطه کسب و کارهای اینترنتی، یکی از فعالیت هایی که انجام می دهند، عرضه انواع و اقسام تبلیغات در فضای مجازی است. به دلیل تنوع و گستردگی انواع دیجیتال مارکتینگ و بازاریاب های اینترنتی، برای تبلیغ و معرفی محصولات راه و روش های فراوان و متعددی وجود دارد. در ادامه به این راه و روش ها خواهیم پرداخت.

مزایای تبلیغات فضای مجازی چیست؟

از مزایای تبلیغات در فضاهای مجازی میتوان گفت که باعث افزایش تمرکز و فوکوس کاربران می شود. و اما این جمله به چه معناست؟
دیگر روش های تبلیغاتی همچون تبلیغ در حین پخش فیلم، مخاطب به دلیل خستگی ممکن است توجه زیادی به تبلیغ نداشته باشد و در نهایت باعث پرت شدن حواسش می شود. حتی تبلیغ در فضاهای شهری مانند بنر و بیلبوردهایی که در اتوبان و خیابان نصب هستند، بیننده مخصوصا راننده، ممکن است توجه زیادی به آن نداشته باشد ودر کل یک نگاه گذرا به آن بیندازد که این امر باعث می شود مخاطب مفهوم و محتوای اصلی تبلیغ را درک نکند. اما کاربری که اینترنت و فضای مجازی را دنبال می کند، با حواس جمع، وقت بیشتری را خواهد گذاشت و محتوای اصلی تبلیغ را کاملا درک می کند.

چگونه در فضای مجازی تبلیغات کنیم؟

شرکت و مجموعه هایی که می خواهند تبلیغات دیگر برندها را در فضای مجازی به عهده بگیرند، حتما باید به روز باشند و طبق نیازهای روز جامعه عمل کنند و به نوعی دیگر باید انعطاف بالایی داشته باشند.

نکته قابل توجه این است که چگونه می توان بدون اینکه هزینه های سنگین و غول آسا بپردازیم، یعنی با کمترین هزینه بتوانیم میزان درصد فروش خود را بالا ببریم.

اما در پاسخ به این سوال شما میتوانید با کمک از تیم آمینا گروپ در راستای این هدف، خواسته خود را بر آورده سازید و تبلیغات خود را در فضای مجازی به نمایش عموم در آورید.

تبلیغات محبوب و هدفمند

یکی از نکات مهم برای ایجاد یک تبلیغ محبوب و خلاقانه که باید رعایت کرد، تجربه و شناخت است که بسیار مهم است. تجربه و شناخت در تبلیغات به چه معنایی است؟
به این معنی است که چه تبلیغی، با چه هدفی، در چه بازاری و چه محتوا و مفهومی باید انجام شود. برای بهتر انجام این نوع تبلیغات باید از یک مشاور تبلیغاتی که سابقه و شناخت خوبی در این حوزه دارد راهنمایی بگیریم و تبلیغات مجازی خود را هدفمند کنیم.

نکات مهم تبلیغات در فضای مجازی

از نکات مهم در رابطه با تبلیغات فضای مجازی میتوان به موارد زیر اشاره کرد

 • ارتباط متقابل کاربران وجود دارد.
 • تاثیری که تبلیغات در فضای مجازی خواهد گذاشت، در دنیای واقعی نمی گذارد.
 • از جنبه مادی، تبلیغ در فضای مجازی تا حدودی ارزانتر است نسبت به دنیای واقعی.
 • امکان چند رسانه ای در تبلیغات مجازی وجود دارد مثل اسـتفاده از فیلم و تصویر…
 • تعداد پست هایی که در شبکه اجتماعی گذاشته می شود تا حد زیادی بر روی کاربر تاثیر می گذارد.
 • آمار تعداد کسانی که در فضای مجــازی و شبکه های اجتماعی عضو می شوند روز به روز متــغییر است.

انواع تبلیغات در فضای مجازی

انواع تبلیغات در فضای مجازی

تبلیغات در فضای مجازی تنوع و گستردگی فراوانی دارد که ما در ادامه به انواع آن خواهیم پرداخت.

 1. تبلیغات نمایشی
 2. تبلیغات معرفی اسپانسر
 3. تبلیغات از طـریق ایمـیـل
 4. تبلیغات از نوع رپورتاژ آگهی
 5. تبلیغات از طریق اپلــیکیشن
 6. تبلیغات از طریق بهینه سازی موتور جستجو (SEM)
 7. تبلیغات بنری، تبلیغات در موتورهای جستجو که براساس کلـیک کردن (CPC|PPC) می باشد.

 

تبلیغات نمایشی (CPM)

وب سایتی که می خواهد محصول خود را معرفی و تبلیغ کند با طراحی یک بنر تبلیغاتی و همچنین اجاره ی محلی که بنر در آن قرار می گیرد در (سایت های شلوغ و پربازدید) از این روش استفاده می کند.

تبلیغات از نوع رپورتاژ آگهی

این نوع تبلیغ به صورت یک مقاله ظاهر می شود در فضای مجازی. به این صورت که یک مقاله ای که شامل مطالب دانشی و علمی است در سایت بارگذاری می شود به طوری که مخاطب متوجه نمی شود که جنبه تبلیغاتی دارد.

تبلیغات موتورجستجو SEM

یک روش پربازده روشSEM دقیقا بر عکس سئو یا همان بهینه سازی محتوای درون سایت است. یعنی در روش SEM پرداخت هزینه صورت می گیرد ولی در روش سئو، هیچ هزینه و پرداختی صورت نمی گیرد.

تبلیغات از طریق اپلیکیشن

تبلیغاتی که با پرداخت هزینه ای مشخص، تولید و ساخته می شود و مخاطب با استفاده و کارکرد با آن برنامه یا اپ، همزمان تبلیغ از طریق پخش یک ویدئو دیده می شود.

تبلیغات معرفی اسپانسر

در این نوع تبلیغات، هنگام پخش ویدئو، در ابتدای پخش آن بصورت یک ویدئوی کوتاه یا یک عکس برای معرفی اسپانسر (حمایت کننده مالی) پخش خواهد شد.

تبلیغات کلیکی (PPC)

در هر نوع کسب و کار با توجه به قرداد تعیین شده، به ارزش هر کلیکی که بر روی لینک یا بنری که در نهایت منتهی به وب سایت آن می شود، یک مبلغ و دستمزدی به سایت لینک دهنده پرداخت می شود.

تبلیغات ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ یا تبلیغات از طریق ارسال ایمیل، یک روش بسیار جدید و هوشمند برای خلق تبلیغات و بازاریابی و یک کار هدفمند است.